От 2005 г. СУ „Георги Брегов” участва в програмата за културен обмен и сътрудничество в областта на образованието между побратимените градове Пазарджик и Ставропол. Училището ни поддържа дружески отношения Гимназия №25.
Всяка година през месец май ученици от тази гимназия гостуват в нашия град. Те се настаняват в домовете на свои връстници. При престоя им в града ни на руските средношколци се осигурява посещение на културни мероприятия, исторически забележителности, запознават се с живота и традициите ни, взимат участие в тържествата на 24 май в нашето училище и на празника на града.
А през месец септември, когато се отбелязва празника на град Ставропол, нашите ученици връщат визитата.
От 20.09 до 03.2012 г. в Ставропол гостуваха 10 деца от 5,6,9 и 12 клас с ръководители : Елена Ангелова- старши учител по руски език и Анета Цурева – старши начален учител.
По време на пътуването учениците имаха възможността да разгледат красивия град Киев, да се запознаят с неговите забележителности, да посетят Киево-Печорската лавра.
Седемте незабравими дни в Ставропол бяха запълнени с посещения на музеи и изложби, гостуване в Двореца за детско творчество, запознаване с историята и забележителностите на града.
Българската група беше на среща с кмета на града, където децата споделиха своите впечатления и изразиха благодарността си за топлия и радушен прием. Те взеха участие в традиционния Концерт на дружбата, а на празника на град Ставропол поздравиха неговите жители с песента „Моя страна,моя България” и с българска ръченица.
Но най важното за всички беше, че се срещнаха със старите си приятели и намериха нови. И, макар че говореха на различни езици, те се разбираха много добре, защото говореха на езика на дружбата.
Тези двустранни визити имат няколко цели.
Първо, както самите деца казват, това е ,, детска дипломация’’. Учениците имат възможност да пътуват и да се запознават с културата и нравите на другата страна , да общуват с хората, живеейки с тях в един дом.
Второ, това е обмен на педагогически опит на учители от различни страни в областта на урочната и извънкласната дейност.
И на трето, но не на последно място, те ни напомнят, че колкото и да е голям и разнообразен в своите прояви, култура, традиции, светът, всички ние можем да творим, да се4 обичаме и да бъдем приятели.